štvrtok 19. apríla 2012

Medveď hnedý (Ursus arctos) je cicavec z čeľade medveďovitých.

Vzhľad
Medveď hnedý je veľké, silne stavané zviera. Jeho poznávacím znakom je svalnatý hrb v oblasti lopatiek. Aj keď medzi pohlaviami je minimálny rozdiel v dĺžke tela, samce bývajú dvakrát ťažšie ako samice, ktoré majú menšie a ľahšie kosti. Končatiny majú zakončené silnými pazúrmi.

Dĺžka až 2 m
Výška v kohútiku 1,3 m
Hmotnosť od 80 až do 400 kg (grizly až 700 kg)

Sfarbenie: Medveď má hustú srsť najčastejšie hnedej farby, ktorá však môže mať odtiene červenej, čiernej či striebristej farby.


Rozšírenie
Svet: Medveď hnedý pôvodne obýval celú Európu, Euráziu a Severnú Ameriku. Dnes sú jeho stavy výrazne zredukované. Žije v Škandinávii, Rusku, Karpatoch, Alpách, Kanade a USA - predovšetkým na Aljaške.

Slovensko: Populácia medveďa hnedého kvôli svojej ochrane prežila aj na Slovensku. Najpočetnejšie stavy medveďov sú v lesoch pohorí Malá Fatra, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Západné a Vysoké Tatry, Poľana... [1]

Na Slovensku sa odhaduje počet medveďov na 700 - 850 jedincov. [1] Niektoré jedince migrujú aj na Moravu a do Poľska.

Medveď hnedý je na Slovensku celoročne chránený druh, súčasne je prísne chránený aj podľa viacerých medzinárodných dohovorov. Na jeho lov je potrebné udelenie výnimky Ministerstva životného prostredia.


Život medveďa
Typickým životným prostredím medveďa sú oblasti zmiešaných a ihličnatých lesov stredných a vyšších polôh. Jeden medveď potrebuje pre svoj život územie veľké niekoľko desiatok km štvorcových. Aj keď je medveď po väčšiu časť roka samotár, v tej istej oblasti sa obyčajne vyskytuje viac jedincov. Dospelý samec môže vážiť 200 - 300 (350) kg, samice sú asi o tretinu menšie. Medvede vychádzajú z brlohu vo februári až apríli, v závislosti od dostatku potravy, počasia a charakteru lokality. Pária sa v máji až júli.

V januári vrhne medvedica v brlohu 1 - 3, výnimočne 4 až 5 mláďat. Tie potom zostávajú s medvedicou 1.5 až 2.5 rokov. [1]

Medveď sa do brlohu na zimný spánok ukladá v novembri až decembri. Zimuje na neprístupných miestach, pod vývratmi stromov, v skalných puklinách a jaskyniach. Zo spánku sa však občas môže prebudiť.

Hoci patrí medzi šelmy, medveď nie je dobrým lovcom. Postupne sa stal všežravcom, pričom 80-90% jeho potravy tvorí rastlinná zložka. Na jar je to tráva, byliny, ale aj uhynuté zvieratá. V lete aj na jeseň je medvedia potrava pestrejšia. Obsahuje čučoriedky, maliny a iné ovocie, bukvice, žalude, mravčie a osie larvy. Niektoré jedince navštevujú včelíny, polia, skládky odpadu či napádajú dobytok.

PAPAGÁJE
Všeobecne:

Ary, aratingy, pyrury, amazoniaky a amazoňany sú inteligentní a prispôsobivý a ľudí veľmi priťahujú. Sú to veľmi citovo založení vtáci, mnoho z nich ochotne zamení svoj cit na človeka. To platí najmä o umelo odchovaných vtákoch.

Na druhej strane austrálske papagáje, aj keď sú krásne, väčšinou nemajú veľký vzťah k ľuďom alebo zmysel pre ľudskú náklonnosť. Umelo odchovaní vtáci sa všeobecne stávajú agresívny voči ľuďom hneď ako začnú dospievať. Výnimky tvorí rod Polytelis. Papagáj alexandrin je známy svojou milou povahou. Ďalej je to papagáj nádherný. Samčekovia majú tak jemnú a milú povahu, že sa môžu stať dobrými komikmi. Tretí je papagáj dymový, ktorého spoločenské chovanie nie je zatiaľ známe. Potrebujú ale veľa pohybu.

Ary, kakaduovia, amazoňany a väčšina arating patria k najhlučnejším. Majú veľmi prenikavé hlasy. Rovnako menšie papagáje rodu Poicephalus, ako papagáj senegalský a papagáj červenobruchý majú prenikavé hlasy, ale dajú sa tolerovať, pretože svoje kričanie neopakujú v niekoľkominútových intervaloch ako je to pri amazoňanoch a kakaduoch. Najtichšími vtákmi sú nanešťastie tí, ktorí sú chovaní doma najmenej. Neofémy, kakariki, aymara pruhovaná a papagájikovia (Forpus). Medzi stredne veľké papagáje sú zrovnateľne tichí amazoniaky, papagáj žako a papagáj konžský. Mladí vtáci, zvlášť tie, ktorí boli odchovaní ručne, nebývajú tak hluční ako dospelí.

Napr. žako je veľmi kľudný vták a vyhýba sa agresívnym stretom. Naopak amazoňany, aratingy a ary sú úplne iní. Mnoho druhov je extrémne dráždivých, rýchlo reagujú na vizuálne podnety, sú hluční, extrovertní a často agresívny vo vzťahu k ľuďom a iným papagájom. Kakadu molucký a biely patria medzi najdráždivejšie papagáje a ich bujné chovanie v zajatí sa občas vymyká
kontrole. (Pozor, sú ale veľmi prítulní.)

Obdobie dospievania u malých druhov môže prísť už v 6 mesiacoch a u papagája senegalského v 9 mesiacoch. U dlho žijúcich papagájov ako sú ary prichádza toto obdobie v dvoch alebo troch rokoch.

Väčšina papagájov žako sa nenaučí hovoriť skôr ako v jednom roku veku. U anduliek a koriel nie je pochýb o tom, že samčekovia majú väčšie nadanie na rozprávanie a niektoré samičky sa hovoriť vôbec nenaučia. U väčšiny druhov však schopnosť rozprávať nezávisí na pohlaví. Nemá to súvislosť ani s veľkosťou. Mnoho kakaduov sa nikdy nenaučí rozprávať viac než
niekoľko slov a napr. taká andulka môže vedieť strašne veľa slov. Papagáj žako vie opakovať zvuky úplne presne, niektoré druhy amazoňanov, napr. amazoňan žltohlavý je v tom rovnako dobrý. Naopak kakaduovia a ary sú len málokedy schopní napodobňovať hlas tak presne.

KORYTNAČKY
S tvrdým aj s mäkkým pancierom
Korytnačky (Testudinata)sú plazy s charakteristickým pokryvom tela, ktorý sa nevyskytuje u žiadnej inej živočíšnej skupiny. Po našej planéte sa pohybujú už od polovice triasu, teda 200 miliónov rokov. Ich kosteno-rohovinový pancier tvoria dve časti. Chrbtová, obyčajne vyklenutá, sa nazýva karapax a plochá brušná plastrón. Obe sú buď pevne zrastené, alebo spojené pružným väzivom, pričom spredu zostáva otvor pre hlavu a predné nohy, vzadu na zadné nohy a chvost. Tieto časti tela môžu korytnačky v nebespečenstve zatiahnúť dnu. Aj kostra sa na niektorých miestach líši od kostry ostatných plazov, ale aj iných zvierat. Pancier zrastá s rebrami, častami stavcov, prsnou kosťou a kľúčnymi kosťami. Lebka je malá a ústa bezzubé. Zuby nahrádza rohovinová obliečka čeľusti, podobne ako u vtákov. Ramenné a stehenné kosti sú tak ohnuté, že končatiny nesmerujú pod telo, ale do bokov. Koritnačky sa dožívajú vysokého veku. História hovorí, že roku 1777 daroval anglický kapitán James Cook korytnačku domorodcom na ostrove Tonga. Žila až do roku 1966, čiže mala najmenej 189 rokov.

Korytnačka zelenkastá (Testudo hermanni)
V južnej Európe sa stretávame s viacerými druhmi korytnačiek. Medzi najznámejšie patrí korytnačka zelenkastá, predtým nesprávne nazývaná grécká, korytnačka žltohnedá (Testudo graeca),pôvodne opísaná z Pyrenejského polostrova. Korytnačka zelenkastá sa živí zelenými výhonkami, plodmi, hmyzom a niekedy aj zdochnutých zvierat. Kedysi boli obdiva tieto druhy veľmy hojné. Ale vďaka chamtivosti a zlej starostlivosťi mnohých,,milovníkov“korytnačiek, ktorí ich húfne zo Stredomoria vyvážajú, sa ich počty neustále zmenšujú. Podľa úradných záznamov sa z Juhoslávie za jediný rok vyviezlo do Nemecka 2 milióny korytnačiek. V severnej Afrike a v Španielsku je už korytnačka žltohnedá na zozname chránených druhov.

Korytnačka karolínska ( Terrapene carollina)Tak ako sú v Európe populárne predchádzajúce dva druhy korytnačiek, v USA a v južnej Kanade je to korytnačka karolínska. Jej nezvyčajný plastrón je rozdelený na dve časti, a tak sa môže vpredu aj vzadu úplne pritisnúť ku karapaxu. Korytnačka sa tak uzavrie ako do nejakej škrupiny či škatule. Tento druh korytnačky sa zdržiava hlavne na suchu, ale nevyhýba sa ani vlhkým miestam. Za silného slnečného žiarenia sa schovávajú do tieňa alebo zahrabávajú do zeme a viliezajú až na súmraku. Živia sa rastlinnou, ale aj živočíšnou potravou.

sobota 14. apríla 2012

                                  LEOPARD SNEŽNÝ

Leopard snežný je vrcholový predátor zasnežených horských lúk Himalájí. Robí veľké skoky ponad úžľabiny a obratne sa šplhá po obnažených skalných útesoch, kde prenasleduje ovce, kozorožce a iné zvieratá. V zime schádza za korisťou do nižších polôh a skrýva sa v lese. Leopardy majú silné nohy a ostré pazúry. Vedia sa vynikajúco šplhať po stromoch a často celý deň prespia na konári. Na stromy si odnášajú aj zvyšky ulovenej koristi - tam je totiž nedostupná pre iné predátory. Leopard je taký silný, že dokáže vyliezť na strom aj s veľkou zdochlinou v papuli. Leopard snežný má v zime mimoriadne hustú srsť, ktorá ho chráni pred chladným himalájskym počasím. Okrem toho má široké chodidlá pokryté srsťou, vďaka čomu sa nezabára do snehu. 

V lete, keď je počasie prívetivejšie, sa mu srsť preriedi, hoci vystupuje až do nadmorskej výšky 3600 metrov nad morom. Leopardy sú tichšie a prefíkanejšie ako levy. Lovia v noci, pričom môžu striehnuť na korisť aj na strome. Korisť usmrcujú zahryznutím do hrdla, alebo tak, že jej zlomia väzy. Veľké zviera môžu žrať aj niekoľko dní. Leopard snežný patrí k ohrozeným druhom, pretože ho ľudia lovia pre kožušinu, aj keď  je to protizákonné. Niekoľko leopardov snežných žije v zoologických záhradách, kde sú v bezpečí a môžu sa rozmnožovať . Tak sa môžu ich počty zvýšiť. Tento spôsob nyzývame chov v zajatí.




                                 MAČKA DOMÁCA

Na celom svete žije viac ako 500 miliónov mačiek. Poznáme desiatky plemien od bežnej domácej pruhovanej mačky až po veľmi vzácne čistokrvné plemená ,ako sú siamské mačky s jasnomodrými očami,ruské modré mačky s jemnou sivomodrou kožušinou a abesínske mačky s červenohnedo pruhovaným kožuchom a žltými očami.

Úkryt:mačky žijú v mnohých kútoch sveta ako domáce zvieratá.

Potomstvo:Dvakrát do roka majú 4-6 mláďat, na jar a neskoro v lete. Rodia sa slepé a živia sa materským mliekom. Neskoršie sú veľmi hravé, čo je prípravou pre budúce chytanie koristi.

Samec – kocúr je väčší ako samica – mačka.

Mláďatá sa volajú mačiatka.
Mačka sa neukladá na zimný spánok.
Potrava:hlavnú potravu tvoria myši a vtáky,hmyz lovia hlavne v noci.
Lov:mačky sú výborný lovci,sú veľmi silné,bystré,pohyblivé s citlivými zmyslami, ostrými zubami a pazúrmi.
Na tele mačky rozoznávame hlavu, krk, trup, končatiny a chvost
Mačka má ostrý zrak.

Oči má veľké, guľaté, chránené mihalnicami.
Vpredu majú farebnú okrúhlu dúhovku a v nej tmavú zrenicu.
Zrenica mení tvar: v ostrom svetle sa zúži na zvislú škáročku, v súmraku sa dookrúhla rozšíri.
Bezpečný pohyb v tme uľahčujú mačke dlhé hmatové fúzy na vrchnej pere a nad očami
Má citlivý sluch.
Ušnice má dosť veľké a pohyblivé.

                           ŠKREČOK - ROBOROVSKÝ

Tento škrečok je najmenším žijúcim škrečkom, čím robí spoločnosť škrečkovi džungarskému v jeho trpasličej skupine. Jeho veľkosť je len 5,5 cm a dĺžka ochlpeného chvosta 5-10mm. Má robustné, no malé a krátke telíčko, veľkú, no krátku hlavičku a malé, okrúhle a len slabo ochlpené ušnice. Nohy sú krátke, chodidlá osrstené. V zime mu srsť bledne. Žije v Mongolsku, Rusku v oblasti susediacej s Mongolskom a v severnej Číne. Vyhýba sa vegetácií so súvislým porastom. Vyhrabáva si diery hlboké 500-1000mm, ktoré vyúsťujú do rozšírených komôr a vystieľa si ich srsťou. Dožíva sa okolo 2 rokov. Na chov v domácnosti je vhodný. Neodporúčam ho však veľmi neskúseným a malým chovateľom, kvôli jeho rýchlosti a vrtkosti. Mohlo by sa totižto stať, že sa vám vyšmykne a spadne z väčšej výšky, čo môže spôsobiť jeho zranenie či dokonca smrť.









piatok 13. apríla 2012

Tiger džungľový (Panthera tigris)
Hoci navonok sa lev a tiger odlišujú, stavbu tela majú takmer rovnakú. Iba lebka si zachováva zreteľné rozdiely. Zato ich biológia je veľmi odlišná, aj keď sú oba druhy blízki príbuzní. Lev žije v skupinách, tiger je samotár. Lev obýva otvorené krajiny, tiger obľubuje lesy a džungle. A mnohí si myslia, že tiger sa vyskytuje len v horúcich a vlhkých džungliach, hoci ten je rozšírený aj v sibírskej tajge, kde panujú treskúce mrazy. Tiger je verný ázijskému kontinentu. Na západe siaha jeho výskyt až na južné svahy Kaukazu. V Zakaukazsku žili tigre hojne ešte pomerne nedávno, a to v oblasti Lenkoranskej nížiny. Z oboch oblastí dosť pravidelne prenikali až do Turecka. V posledných rokoch prichádzajú z týchto miest potešiteľné správy o novom výskyte tigrov. Na východe je hranicou ich rozšírenia povodie Amuru na Ďalekom východe. Odtiaľ sa oblasť výskytu tiahne Kórejský polostrov a celú východnú Áziu až na juh, kde vytvára súvislé pásmo od Indie až po Sumatru, Jávu a Bali. Indický tiger sa však, pochopiteľne, líši od sibírskej čiže ussurijského. Sibírsky tiger, ktorý musí znášať chladné podnebie, má oveľa hustejšiu srsť. Okrem toho je aj väčší. Ale zase má omnoho jednotvárnejšie sfarbenie ako tropické rasy. Najmenšie a najhnedšie sú exempláre zo Sundských ostrovov, Sumatry, z Jávy a Bali. Tam je tiger veľmi vzácny a je ho čoraz menej. Pritom v prírode nemá nijakých nepriateľov, ohrozuje ho jedine človek. A nemyslite si, že iba preto, lebo ho loví pre kožušinu či ako škodcu lovnej zveri. Človek predovšetkým ničí jeho biotopy, vyrubuje lesy, berie mu možnosť existencie vôbec. Dnes patrí tiger medzi najviac ohrozené zvieratá. Zachrániť ho môžu jedine rýchle a účinné opatrenia.
Vzhľad :
Lev sa od iných mačkovitých odlišuje krátkou priliehavou srsťou a koncom chvosta, kde má dlhú srsť. Už na prvý pohľad vidieť pohlavný dimorfizmus. Samce sa od samíc líšia mohutnou hlavou, krk a hruď majú pokrytú krásnou hrivou hnedej farby.

Veľkosť Dĺžka:140 až 250 cm
Dĺžka chvostu: 90 až 105 cm
Výška:100 až 130 cm
Hmotnosť:lev 120 až 250 kg, levica 120 až 175 kg
Sfarbenie: Srsť dospelého leva je plavožltohnedá alebo červenohnedá. Hriva samcov býva tmavšia.

Výskyt :
Lev púšťový je rozšírený v savanách a stepiach Afriky na juh od Sahary a v severozápadnej Indii
Život leva
Potrava Lev sa môže živiť napr. antilopami, zebrami, žirafami, byvolmi a mláďatami slona, hrocha a gorili, lebo dospelé jedince sú pre leva nebezpečné. Keď vo voľnej prírode nenájde potravu môže zájsť až k obydliam ľudí.
Lov
Väčšinou lovia samice v skupinách s mladými levmi. Najradšej lovia v močarinách. Ulovenú potravu zjedia všetci spolu.
Mláďatá Samica je tehotná 100 až 120 dní. Táto levica odíde od skupiny. Potom si nájde skrýšu, kde porodí 4 až 6 mláďat. 3 až 5 mláďat sa nedožije 3 rokov. Levica, ktorá kojí mláďatá, potrebuje denne skonzumovať až 6 kg mäsa. Keď levica privedie svoje mláďatá do skupiny, ostatné levy ich prijmú medzi seba.
Morča je zvieratko milého vzhľadu, ktoré pochádza z Južnej Ameriky (Bolívia, Chile, Ekvádor). Je to hlodavec a veľa ľudí ho chová ako domáce zvieratko. Veľkosť sa u dospelého jedinca pohybuje okolo 15cm (dĺžka). Živí sa rôznou rastlinnou potravou. Morčatám zvykne chutiť hlavne uhorka, mrkva, jablko, alebo aj kalerábové listy.Tak morske prasiatka su velmi pritulne ale neznasaju nudu lepsie je ked je morcat viac ako len jedno sice aj ja mam jedno ale chcela by som viac no len rodiacia nedovolia....morca nemozete len tak nechat sediet v klietke a nudit sa zevraj od nudy moze aj zomriet.. klietku nedavajte do rohu izby kde je odrezane od sveta musi byt tak aby vas stale poculo..Niekto hovori ze morča MUSI MAT VODU ale moje vodu nepie lebo ma stale stavnatu zeleninu ale vecina ludi co chovaju prasietka povedali ze im moc nepiju vodu ze maju stale zeleninu .... morca kazdy den musi dostat aspon hrst sena , krmivo pre morcata a 100g zeleniny+ovocie .... Morske prasiatko musi stale behat pustite ho do izby hlave bez kobercov.... ak mamte len koberce tak to us newiem .Dlhosrste treba aj kupat staci sampon pre steniatka ale staci raz to tyzdna lebo morcata smrdia a to musite vediet hned pred kupou tak ziadne sampony adidas pre ludi nanho nedavajte lebo sa mu este aj spravia dake ekzemi ....Proste starajte sa o swoje morca tak aby bolo stastne.....Tak morske prasiatka su velmi pritulne ale neznasaju nudu lepsie je ked je morcat viac ako len jedno sice aj ja mam jedno ale chcela by som viac no len rodiacia nedovolia....morca nemozete len tak nechat sediet v klietke a nudit sa zevraj od nudy moze aj zomriet.. klietku nedavajte do rohu izby kde je odrezane od sveta musi byt tak aby vas stale poculo..Niekto hovori ze morcA MUSI MAT VODU ale moje vodu nepie lebo ma stale stavnatu zeleninu ale vecina ludi co chovaju prasietka povedali ze im moc nepiju vodu ze maju stale zeleninu .... morca kazdy den musi dostat aspon hrst sena , krmivo pre morcata a 100g zeleniny+ovocie .... Morske prasiatko musi stale behat pustite ho do izby hlave bez kobercov.... ak mamte len koberce tak to us newiem .Dlhosrste treba aj kupat staci sampon pre steniatka ale staci raz to tyzdna lebo morcata smrdia a to musite vediet hned pred kupou tak ziadne sampony adidas pre ludi nanho nedavajte lebo sa mu este aj spravia dake ekzemi ....Proste starajte sa o swoje morca tak aby bolo stastne.....